1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Upala umnjaka: kako liječiti?

Upala umnjaka: kako liječiti?

Upala umnjaka, poznata i kao pericoronitis, česta je pojava koja može uzrokovati značajne bolove i nelagodu. Umnjaci, ili treći kutnjaci, obično se pojavljuju između 17. i 25. godine, a mnogi ljudi imaju problema s njima zbog nedostatka prostora u čeljusti. Kada umnjaci ne mogu pravilno izniknuti, mogu uzrokovati upalu okolnog tkiva, što dovodi do boli, otečenosti i nelagode.

Simptomi upale umnjaka obično uključuju bol u čeljusti, otečenost desni, otežano otvaranje usta, pa čak i povišenu temperaturu. U nekim slučajevima, infekcija se može proširiti na druge dijelove tijela, što može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema. Stoga je važno pravovremeno reagirati na ove simptome i potražiti stručnu pomoć.

Kada se suočavate s upalom umnjaka, prvi korak je konzultacija s stomatologom. Liječnik će obaviti pregled i, ako je potrebno, napraviti rendgenski snimak kako bi procijenio stanje umnjaka i okolnog tkiva. Na temelju dijagnoze, liječnik može preporučiti nekoliko opcija liječenja.

Jedna od najčešćih metoda liječenja uključuje primjenu toplih obloga na zahvaćeno područje. Topla voda može pomoći u smanjenju boli i otečenosti. Također, važno je održavati dobru oralnu higijenu, ispiranje usta slanom otopinom može pomoći u smanjenju upale i spriječiti daljnje infekcije. U nekim slučajevima, liječnik može propisati antibiotike kako bi se kontrolirala infekcija, posebno ako se sumnja na bakterijsku infekciju.

Osim toga, lijekovi protiv bolova, kao što su ibuprofen ili paracetamol, mogu pomoći u ublažavanju boli i smanjenju upale. Važno je slijediti upute liječnika o doziranju i trajanju primjene. Ako bol ne popušta ili se stanje pogoršava, stomatolog može preporučiti kirurški zahvat za uklanjanje umnjaka.

Kirurško uklanjanje umnjaka obično je preporučljivo kada su umnjaci zarobljeni ispod desni, uzrokujući stalnu bol i nelagodu. Postupak se obično provodi pod lokalnom anestezijom, a u nekim slučajevima može biti potrebna opća anestezija, ovisno o složenosti slučaja. Nakon operacije, pacijent će biti upućen na postoperativne upute kako bi se osigurao brži oporavak i smanjile komplikacije.

Nakon uklanjanja umnjaka, pacijenti mogu osjetiti bol i otečenost, što je normalno. Važno je slijediti savjete stomatologa o prehrani, izbjegavajući čvrstu i vruću hranu te se pridržavati uputa o uzimanju lijekova protiv bolova. Također, preporučuje se izbjegavanje pušenja i alkohola tijekom razdoblja oporavka.

Osim medicinskih tretmana, postoje i prirodne metode koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma upale umnjaka. Na primjer, ispiranje usta čajem od kamilice može imati umirujuće svojstvo i pomoći u smanjenju upale. Također, propolis, prirodni antibiotik, može se koristiti u obliku kapi ili masti za lokalnu primjenu na upaljeno područje.

U konačnici, prevencija je ključna. Redovito posjećivanje stomatologa i održavanje dobre oralne higijene mogu značajno smanjiti rizik od upale umnjaka. Četkanje zuba dvaput dnevno, korištenje zubnog konca i redovito ispiranje usta pomažu u održavanju zdravlja desni i sprječavanju upalnih stanja.

Ukratko, upala umnjaka može biti vrlo neugodna, ali postoje učinkoviti načini liječenja. Važno je ne ignorirati simptome i potražiti stručnu pomoć kako biste izbjegli ozbiljnije komplikacije. Uz pravilno liječenje i prevenciju, možete se osloboditi boli i uživati u zdravijem osmijehu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment