1. Početna
  2. Posao & Poduzetništvo
  3. Uzgoj gljiva: Kako zaraditi?

Uzgoj gljiva: Kako zaraditi?

Uzgoj gljiva postaje sve popularniji oblik poduzetništva u Hrvatskoj, a s razlogom. Ova aktivnost ne samo da omogućuje ekološki prihvatljiv način proizvodnje hrane, već može biti i vrlo isplativa. U ovom članku istražit ćemo kako započeti uzgoj gljiva, koje su vrste najisplativije, kao i kako maksimizirati svoju zaradu.

Prvo, treba napomenuti da postoje mnoge vrste gljiva koje se mogu uzgajati, ali najčešće se uzgajaju šampinjoni, bukovače i shiitake. Šampinjoni su najpopularniji zbog svoje potražnje na tržištu i jednostavnosti uzgoja. Bukovače, s druge strane, imaju jedinstven okus i često su tražene u restoranima, dok shiitake gljive nude visoku cijenu na tržištu zbog svojih zdravstvenih svojstava i posebnog okusa.

Za uspješan uzgoj gljiva, potrebno je osigurati odgovarajuće uvjete. Gljive zahtijevaju određenu temperaturu, vlagu i svjetlost. Idealna temperatura za uzgoj šampinjona kreće se između 12 i 20 stupnjeva Celzija, dok bukovače najbolje rastu na nešto višim temperaturama. Osim toga, vlažnost zraka mora biti visoka, oko 85-90%, što se može postići korištenjem ovlaživača zraka ili redovitim prskanjem. Također, važno je osigurati dobru ventilaciju kako bi se spriječila pojava plijesni.

Jedna od ključnih komponenti uspješnog uzgoja gljiva je izbor supstrata. Gljive se najčešće uzgajaju na kompostu, slami, drvnoj sječki ili drugim organskim materijalima. Postupak započinje pripremom supstrata, koji se zatim pasterizira kako bi se uništili svi nepoželjni mikroorganizmi. Nakon što se supstrat ohladi, dodaje se micelij, što je vegetativni dio gljiva. Ovaj proces se mora izvesti u sterilnim uvjetima kako bi se spriječila kontaminacija.

Jednom kada se micelij implantira u supstrat, potrebno je osigurati optimalne uvjete za rast. Nakon nekoliko tjedana, kada micelij kolonizira supstrat, dolazi do formiranja plodnih tijela, odnosno gljiva. Ovisno o vrsti, plodovi se mogu brati nekoliko puta tijekom sezone. Važno je napomenuti da se gljive beru ručno kako bi se izbjeglo oštećenje ostatka micelija, čime se osigurava nastavak rasta.

Što se tiče zarade, ona može varirati ovisno o mnogim faktorima, uključujući vrstu gljiva, tržište i troškove uzgoja. Šampinjoni se mogu prodavati po cijeni od 3 do 6 eura po kilogramu, dok bukovače mogu dostići cijene od 6 do 10 eura, a shiitake čak i više. Na primjer, ako imate 100 kilograma šampinjona koje ste uzgojili, možete očekivati zaradu između 300 i 600 eura. Međutim, troškovi uzgoja uključuju supstrat, energiju, opremu i radnu snagu, što također treba uzeti u obzir prilikom izračuna profita.

Osim prodaje svježih gljiva, postoji i mogućnost prerade. Gljive se mogu sušiti, marinirati ili koristiti u različitim prehrambenim proizvodima, što može dodatno povećati zaradu. Suhe gljive, na primjer, mogu se prodavati po cijeni od 20 do 40 eura po kilogramu, ovisno o vrsti i kvaliteti.

U zaključku, uzgoj gljiva predstavlja atraktivnu poslovnu priliku koja može donijeti značajnu zaradu. Uz pravilno znanje i resurse, moguće je stvoriti uspješan posao koji ne samo da će zadovoljiti potražnju na tržištu, već će i doprinijeti održivom razvoju. Ako ste zainteresirani za ulazak u ovaj posao, preporučuje se dodatno istraživanje i eventualno sudjelovanje na radionicama ili tečajevima koji se bave uzgojem gljiva.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment