1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Zašto dijete gubi svijest?

Zašto dijete gubi svijest?

Gubitak svijesti kod djece može biti iznimno alarmantan događaj za roditelje i skrbnike. Ovaj fenomen može imati različite uzroke, a važno je razumjeti što ga može izazvati kako bi se na vrijeme pružila adekvatna pomoć i podrška. Gubitak svijesti, ili sinkope, može se dogoditi iz raznih razloga, uključujući fizičke, emocionalne ili medicinske probleme. U ovom članku istražujemo moguće uzroke, simptome i što učiniti ako se suočite s ovim teškim iskustvom.

Jedan od najčešćih uzroka gubitka svijesti kod djece je ortostatska hipotenzija, koja se događa kada dijete naglo ustane ili promijeni položaj tijela. Krv se može naglo povući iz mozga, što uzrokuje vrtoglavicu i, u nekim slučajevima, nesvjesticu. Ovo stanje je često privremeno i obično se može spriječiti postepenim ustajanjem.

Drugi čest uzrok gubitka svijesti kod djece su emocionalni stres i anksioznost. U situacijama velikog stresa, kao što su ispitivanja ili javni nastupi, dijete može doživjeti napad panike koji može rezultirati gubitkom svijesti. Osim toga, emocionalni stres može dovesti do fizičkih simptoma poput ubrzanog otkucaja srca i otežanog disanja, što dodatno povećava rizik od nesvjestice.

Medicinski uvjeti poput epilepsije također mogu biti uzrok gubitka svijesti. Epileptični napadi mogu varirati u težini, a neki od njih mogu uzrokovati kratkotrajni gubitak svijesti. Ako sumnjate da vaše dijete ima epilepsiju, važno je potražiti stručnu medicinsku pomoć kako bi se provela dijagnostika i primila odgovarajuća terapija.

Još jedan važan uzrok gubitka svijesti su dehidracija i nedostatak hranjivih tvari. U slučajevima kada dijete ne unosi dovoljno tekućine, posebno tijekom vrućih dana, može doći do gubitka svijesti uslijed smanjenog volumena krvi. Slično tome, nedostatak vitamina i minerala, poput željeza, može uzrokovati anemiju, što također može rezultirati nesvjesticom.

Osim fizičkih uzroka, važno je napomenuti da i određeni lijekovi mogu izazvati gubitak svijesti. Ako vaše dijete uzima lijekove, provjerite s liječnikom ili ljekarnikom da li ti lijekovi mogu uzrokovati nuspojave koje uključuju nesvjesticu.

Simptomi koji mogu pratiti gubitak svijesti uključuju vrtoglavicu, bljedilo, znojenje, ubrzan puls i osjećaj slabosti. Ako primijetite ove simptome kod svog djeteta, važno je djelovati brzo. Prvo, pokušajte smiriti dijete i pomoći mu da sjedne ili legne. Ako se dijete onesvijesti, pobrinite se da je u sigurnom položaju kako bi se izbjegle ozljede.

Ukoliko dijete ne dođe k sebi unutar nekoliko minuta, ili ako se nesvjestica ponavlja, obavezno potražite liječničku pomoć. Uvijek je bolje biti oprezan i konzultirati se s liječnikom ako imate bilo kakvih sumnji u vezi zdravlja svog djeteta.

Preporučuje se i vođenje evidencije o situacijama u kojima je došlo do gubitka svijesti, uključujući vrijeme, mjesto, aktivnosti koje je dijete radilo, te sve druge relevantne informacije koje bi mogle pomoći liječnicima u postavljanju dijagnoze. Rano otkrivanje uzroka može značajno poboljšati kvalitetu života vašeg djeteta i prevenirati buduće incidente.

Na kraju, važno je educirati djecu o vlastitom tijelu i simptomima koje mogu doživjeti. Učeći ih kako prepoznati kada se osjećaju loše ili kada im je potrebna pomoć, možete im pomoći da postanu svjesniji svog zdravlja i sigurnosti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment