1. Početna
  2. Automobili & Mobilnost
  3. Zašto je nadzor pritiska u pneumaticima bitan?

Zašto je nadzor pritiska u pneumaticima bitan?

Nadzor pritiska u pneumaticima jedan je od najvažnijih aspekata održavanja automobila koji često ostaje zanemaren. Pravi pritisak u gumama ključan je za sigurnost vožnje, ekonomičnost potrošnje goriva i trajnost guma. U ovom članku istražit ćemo zašto je važno redovito provjeravati pritisak u pneumaticima, kako to učiniti i kakve posljedice mogu proizaći iz nepravilnog pritiska.

Pneumatici su jedina poveznica između vozila i ceste, stoga je njihovo stanje od iznimne važnosti. Nepravilni pritisak može dovesti do smanjenja prianjanja, povećanja potrošnje goriva i bržeg trošenja guma. Kada su gume prenapumpane, središnji dio gume nosi većinu težine vozila, što može dovesti do bržeg trošenja i smanjenja trajnosti. S druge strane, ako su gume prenapumpane, rubovi gume mogu se brže trošiti, a vožnja postaje nestabilna.

Osim što utječe na trajnost guma, pritisak također igra ključnu ulogu u sigurnosti. Gume s niskim pritiskom mogu uzrokovati lošu upravljivost, povećavajući rizik od nesreća. U uvjetima mokre ceste, nisku pritisak može izazvati akvaplaning, što može biti izuzetno opasno. U slučaju da se dogodi prometna nesreća zbog nepravilnog pritiska, osiguranje može odbiti pokriće troškova, što dodatno naglašava važnost redovitog nadzora pritiska u pneumaticima.

Kada govorimo o provjeri pritiska, preporučuje se to raditi barem jednom mjesečno, a posebno prije dužih putovanja. Većina vozila ima preporučene vrijednosti pritiska, koje se mogu naći u korisničkom priručniku ili na oznaci unutar vozačevih vrata. Korisno je imati manometar, uređaj za mjerenje pritiska, koji se može nabaviti po pristupačnoj cijeni.

Nakon što izmjerite pritisak, ako je potrebno, gume treba napuniti zrakom. Važno je napomenuti da se pritisak guma treba mjeriti kada su gume hladne, jer vožnja povećava temperaturu i pritisak u gumama. Ako niste sigurni kako pravilno provjeriti pritisak u gumama ili kako ih napuniti, mnoge benzinske postaje imaju kompresore koji su dostupni za korištenje, a neki od njih čak nude i upute za korisnike.

Osim ručnog nadzora, moderna tehnologija nudi i sustave za nadzor pritiska u gumama (TPMS). Ovi sustavi automatski prate pritisak u gumama i upozoravaju vozača ako dođe do problema. To može biti vrlo korisno, posebno za one koji često zaboravljaju provjeriti pritisak ili su manje skloni redovitom održavanju vozila. Sustavi TPMS mogu biti pasivni, gdje vozač mora redovito provjeravati pritisak, ili aktivni, gdje sustav automatski upozorava na nepravilnosti.

Uz sigurnost i trajnost, pravilno održavanje pritiska u gumama također može značajno utjecati na ekonomičnost vožnje. Vozila s pravilno napumpanim gumama troše manje goriva, što može rezultirati uštedom novca tijekom vremena. Na primjer, istraživanja pokazuju da svako smanjenje pritiska od 0,5 bara može povećati potrošnju goriva za do 2%. To je posebno važno u današnje vrijeme kada su cijene goriva visoke, a svakodnevna vožnja može predstavljati značajan trošak za obitelj.

U zaključku, nadzor pritiska u pneumaticima je iznimno važan aspekt održavanja automobila koji utječe na sigurnost, trajnost i ekonomičnost. Redovito provjeravanje pritiska može spriječiti mnoge probleme i osigurati sigurniju vožnju. Ulaganje u osnovno održavanje, poput provjere i podešavanja pritiska u gumama, donosi dugoročne koristi i može značajno smanjiti troškove. Stoga, sljedeći put kada budete u svom vozilu, odvojite malo vremena za provjeru pritiska u gumama i osigurajte sigurnu i ekonomičnu vožnju.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment