1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Zašto krastavac cvjeta a nema ploda?

Zašto krastavac cvjeta a nema ploda?

Krastavac (Cucumis sativus) je jedna od najpopularnijih povrtnih kultura koja se često uzgaja u vrtovima diljem svijeta. Osim što je ukusan i hranjiv, krastavac se lako uzgaja i može rasti u različitim uvjetima. Međutim, mnogi vrtlari suočavaju se s problemom kada primijete da njihovi krastavci cvjetaju, ali ne daju plodove. Ovaj fenomen može biti frustrirajući, a uzroci su višestruki.

Jedan od najčešćih razloga zbog kojih krastavac cvjeta, a ne donosi plodove, je neodgovarajuća oprašivanje. Krastavac ima muške i ženske cvjetove. Muški cvjetovi se pojavljuju prvi i služe za oprašivanje ženskih cvjetova, koji su ti koji stvaraju plodove. Ako se muški cvjetovi ne opraše, ženski cvjetovi neće dati plodove. To se često događa u uvjetima kada nema dovoljno pčela ili drugih oprašivača. U takvim slučajevima, vrtlari mogu pokušati ručno oprašivati cvjetove kako bi osigurali plodove.

Drugi uzrok može biti prekomjerna gnojidba, osobito dušikom. Dok dušik potiče bujan rast lišća i cvjetova, previše dušika može spriječiti stvaranje plodova. Vrtlari trebaju paziti na omjer gnojiva koje koriste i osigurati da imaju ravnotežu između dušika, fosfora i kalija. Fosfor je posebno važan za razvoj plodova, pa bi vrtlari trebali razmotriti dodavanje gnojiva bogatog fosforom kako bi potaknuli plodnost.

Pored gnojidbe, uvjeti rasta također igraju ključnu ulogu. Krastavci su osjetljivi na temperaturu i vlagu. Idealna temperatura za rast krastavaca je između 20 i 25 stupnjeva Celzija. Ako su temperature previsoke ili preniske, to može utjecati na oprašivanje i razvoj plodova. Također, nedostatak ili suvišak vode može dovesti do sličnih problema. Krastavci zahtijevaju redovito zalijevanje, ali prekomjerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena, što dodatno otežava plodnost.

Osim toga, prisutnost štetnika i bolesti može utjecati na plodnost krastavaca. Razni insekti, poput krastavaca ili lisnih uši, mogu napasti biljke i ometati njihovo normalno funkcioniranje. Također, bolesti poput pepelnice ili bakterijskih infekcija mogu oslabiti biljke i smanjiti njihovu sposobnost proizvodnje plodova. Vrtlari bi trebali redovito provjeravati svoje biljke i poduzeti mjere zaštite, uključujući korištenje organskih pesticida ili prirodnih rješenja za suzbijanje štetnika.

Još jedan faktor koji može utjecati na plodnost krastavaca je način sadnje. Ako su biljke previše gusto posađene, one se natječu za resurse poput svjetlosti, vode i hranjivih tvari. To može dovesti do slabijeg rasta i smanjene proizvodnje plodova. Vrtlari bi trebali osigurati dovoljno prostora između biljaka kako bi omogućili zdrav rast i razvoj.

Ukratko, problem “krastavac cvjeta a nema ploda” može biti uzrokovan različitim faktorima, uključujući neodgovarajuće oprašivanje, prekomjernu gnojidbu, nepovoljne uvjete rasta, prisutnost štetnika i bolesti, te način sadnje. Vrtlari koji se suočavaju s ovim problemom trebaju analizirati svoje uvjete uzgoja i poduzeti odgovarajuće mjere kako bi osigurali da njihovi krastavci daju plodove. Uz pravilnu njegu i pažnju, moguće je uživati u bogatoj berbi krastavaca iz vlastitog vrta.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment