1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Zašto SSD ne prikazuje?

Zašto SSD ne prikazuje?

U današnje vrijeme, SSD (Solid State Drive) postaje sve popularniji izbor za pohranu podataka zbog svoje brzine, pouzdanosti i energetske učinkovitosti. Međutim, mnogi korisnici se suočavaju s problemom kada njihov SSD ne prikazuje u sustavu. Ovaj problem može biti frustrirajući, ali postoje različiti razlozi zbog kojih se to može dogoditi, kao i rješenja koja možete isprobati.

Prvo što treba provjeriti jest jesu li svi kablovi ispravno povezani. Ako ste nedavno instalirali SSD, možda niste pravilno spojili SATA ili napojni kabel. Provjerite da li su kablovi čvrsto umetnuti u SSD i matičnu ploču. Ako koristite vanjski SSD, provjerite je li USB kabel u potpunosti umetnut u USB port računala. U nekim slučajevima, korištenje drugog USB porta ili kabela može riješiti problem.

Nakon što ste provjerili fizičke veze, sljedeći korak je provjeriti postavke u BIOS-u. Kada uključite računalo, obično trebate pritisnuti određenu tipku (npr. F2, Delete, Esc) da biste ušli u BIOS. U BIOS-u, provjerite je li SSD prepoznat u izborniku za pohranu. Ako ga ne vidite, možda trebate promijeniti redoslijed pokretanja ili omogućiti određene opcije povezane s pohranom. Također, provjerite je li SATA kontroler postavljen na AHCI način rada, jer to može utjecati na prepoznavanje SSD-a.

U nekim slučajevima, SSD može biti prepoznat, ali ne biti vidljiv u operativnom sustavu. Ovo se može dogoditi ako SSD nije inicijaliziran ili formatiran. Da biste to provjerili, otvorite Upravitelj diska u Windows-u. Desni klik na “Ovo računalo” ili “Računalo” i odaberite “Upravitelj diska”. Ako vidite svoj SSD na popisu, ali s oznakom “Nepodijeljeno”, trebate ga inicijalizirati. Desni klik na SSD i odaberite opciju “Inicijaliziraj disk”. Slijedite upute za odabir vrste particije (GPT ili MBR) i završite proces. Nakon inicijalizacije, trebate ga formatirati kako bi mogao pohraniti podatke.

Osim toga, problem s upravljačkim programima također može uzrokovati da SSD ne bude prepoznat. Provjerite je li vaš sustav ažuriran i ima li instalirane najnovije upravljačke programe za SSD. Posjetite web stranicu proizvođača SSD-a kako biste preuzeli i instalirali najnovije upravljačke programe. Ponekad, deinstalacija postojećih upravljačkih programa i njihova ponovna instalacija može riješiti problem.

Drugi mogući uzrok može biti fizički problem sa SSD-om. Ako ste isprobali sve gore navedene korake i još uvijek imate problema, postoji mogućnost da je SSD neispravan. Ako je to slučaj, pokušajte ga spojiti na drugo računalo ili koristiti vanjski USB adapter za provjeru radi li. Ako SSD ne radi ni na drugom sustavu, možda ćete morati razmotriti mogućnost njegovog vraćanja ili zamjene.

Ponekad, SSD može biti prepoznat, ali može imati problema s performansama, kao što su sporije učitavanje ili povremeni prekidi. To može biti uzrokovano pregrijavanjem, starošću uređaja ili problemima s napajanjem. Osigurajte da je SSD pravilno hlađen i da su svi sustavi napajanja u redu. Ako je SSD star nekoliko godina, možda je vrijeme za razmatranje nadogradnje na novi model s boljim performansama.

U zaključku, postoji nekoliko razloga zbog kojih SSD može biti neprepoznat u vašem sustavu. Provjerite fizičke veze, postavke u BIOS-u, inicijalizaciju u Upravitelju diska, upravljačke programe i fizičko stanje SSD-a. Ako nakon svih ovih koraka i dalje imate problema, možda je najbolje konzultirati se s profesionalcem ili razmotriti zamjenu uređaja. Rješavanje problema s pohranom može biti izazovno, ali s pravim pristupom, možete brzo riješiti problem i nastaviti s korištenjem vašeg SSD-a.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment