1. Početna
  2. Popravci & Uradi sam
  3. Zašto veš mašina Gorenje ne okreće bubanj?

Zašto veš mašina Gorenje ne okreće bubanj?

Veš mašine su postale neizostavan dio naših kućanstava, a marka Gorenje je poznata po svojoj pouzdanosti i kvaliteti. Međutim, ponekad se može dogoditi da veš mašina Gorenje ne okreće bubanj, što može izazvati zabrinutost i frustraciju. U ovom članku istražit ćemo razne razloge zbog kojih se ovo može dogoditi i pružiti savjete o tome kako to riješiti.

Prvo, važno je razumjeti osnovne dijelove veš mašine i njihovu funkciju. Bubanj je ključni dio mašine koji služi za pranje rublja. Kada veš mašina ne okreće bubanj, to može biti uzrokovano različitim faktorima, od tehničkih do mehaničkih problema. Jedan od najčešćih razloga je problem s motorom. Motor je odgovoran za pokretanje bubnja i ako dođe do kvara ili problema s napajanjem, bubanj se neće okretati.

Drugi mogući uzrok može biti vezan uz remen koji povezuje motor i bubanj. Ako je remen napuknut, labav ili potpuno pao, bubanj neće moći izvršavati svoje funkcije. U tom slučaju, provjerite stanje remena i zamijenite ga ako je potrebno. Također, provjerite i druge dijelove mehanizma koji mogu utjecati na okretanje bubnja, poput zupčanika.

Pored mehaničkih problema, postoji i mogućnost da je došlo do električnog kvara. Ako vaša veš mašina ne reagira, provjerite osigurače i električne spojeve. Ponekad se može dogoditi da su osigurači pregoreli ili da su došlo do prekida u napajanju. U tom slučaju, potrebno je provjeriti električni sustav i osigurati da je sve ispravno spojeno.

Još jedan čest problem može biti vezan uz kontrolnu ploču. Ako je kontrolna ploča oštećena ili neispravna, veš mašina može primati pogrešne signale, što može rezultirati time da bubanj ne okreće. U tom slučaju, možda će biti potrebno zamijeniti kontrolnu ploču ili je popraviti uz pomoć stručnjaka.

Osim tehničkih problema, postoje i situacije kada veš mašina ne može okretati bubanj zbog preopterećenja. Ako ste stavili previše rublja u bubanj, mašina može automatski onemogućiti okretanje kako bi se spriječilo oštećenje. U tom slučaju, jednostavno izvadite dio rublja i pokušajte ponovno pokrenuti program pranja.

Kada se suočavate s problemom neokretanja bubnja, korisno je napraviti nekoliko koraka prije nego što pozovete servis. Prvo, provjerite je li mašina ispravno razina. Ako nije, bubanj može imati problema s okretanjem. Također, provjerite jesu li vrata čvrsto zatvorena, jer većina modernih veš mašina neće raditi ako vrata nisu pravilno zatvorena.

Ukoliko ste isprobali sve navedeno i problem i dalje postoji, preporučujemo da se obratite stručnjaku. Ponekad je najbolje prepustiti popravak profesionalcima kako biste izbjegli dodatna oštećenja ili sigurnosne rizike. Zamjenski dijelovi su dostupni, ali njihova instalacija može zahtijevati određenu stručnost.

Na kraju, redovito održavanje veš mašine može pomoći u sprječavanju problema poput ovog. Redovno čišćenje filtera, provjera stanja remena i motora, kao i pažljivo punjenje bubnja mogu značajno produžiti vijek trajanja vaše veš mašine i osigurati njezinu ispravnost. Ulaganje u redovno održavanje može vam pomoći da izbjegnete skupe popravke i produžite životni vijek vašeg uređaja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment