1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Žgaravica i podrigivanje – Što ih uzrokuje?

Žgaravica i podrigivanje – Što ih uzrokuje?

Žgaravica i podrigivanje su dva česta problema koja mogu značajno utjecati na kvalitetu života. Ovi simptomi često se javljaju zajedno i mogu biti znakovi različitih stanja probavnog sustava. U ovom članku istražit ćemo uzroke, simptome i moguće tretmane za žgaravicu i podrigivanje, kao i savjete o tome kako ih ublažiti.

Žgaravica je osjećaj pečenja u prsima koji se javlja kada se želučana kiselina vraća u jednjak. To se može dogoditi zbog različitih čimbenika, uključujući prekomjernu konzumaciju hrane, posebno masne ili začinjene hrane, alkohola ili gaziranih pića. Osobe koje pate od žgaravice često se žale i na podrigivanje, što je proces izbacivanja zraka iz želuca kroz usta. Ovo može biti neugodno i može dodatno pogoršati osjećaj nelagode.

Jedan od najčešćih uzroka žgaravice i podrigivanja je gastroezofagealna refluksna bolest (GERB). Ova bolest nastaje kada donji ezofagealni sfinkter, koji bi trebao spriječiti povratak želučane kiseline, ne funkcionira ispravno. Kada se to dogodi, kiseline iz želuca mogu se lako vratiti u jednjak, uzrokujući žgaravicu. Drugi uzroci mogu uključivati herniju, trudnoću, prekomjernu težinu, pušenje, stres i određene lijekove.

Osobe koje se bore s ovim simptomima često se pitaju kako ih ublažiti. Postoji nekoliko promjena u načinu života koje mogu pomoći. Na primjer, izbjegavanje obroka neposredno prije spavanja može smanjiti rizik od žgaravice. Također, preporučuje se jesti manje obroke češće tijekom dana, umjesto velikih obroka koji mogu opteretiti probavni sustav. Izbjegavanje hrane koja izaziva simptome, poput čokolade, alkohola, gaziranih pića i začinjene hrane, također može biti korisno.

Osim promjena u prehrani, postoje i drugi načini za upravljanje ovim simptomima. Na primjer, podizanje uzglavlja kreveta može pomoći u sprječavanju žgaravice tijekom noći. Također, nošenje labave odjeće može smanjiti pritisak na trbuh, što može pomoći u smanjenju simptoma. Redovita tjelovježba također je važna, ali treba izbjegavati intenzivne vježbe odmah nakon obroka.

U slučajevima kada su promjene u načinu života nedovoljne, postoje različiti lijekovi koji se mogu koristiti za ublažavanje simptoma. Antacidi, koji neutraliziraju želučanu kiselinu, mogu pružiti brzu olakšanje. Inhibitori protonske pumpe (IPP) i H2 blokatori također su učinkoviti u smanjenju proizvodnje želučane kiseline. Međutim, važno je konzultirati se s liječnikom prije započinjanja bilo kakve terapije lijekovima kako bi se osiguralo da je odabrani tretman prikladan za vaše specifične potrebe.

U nekim slučajevima, žgaravica i podrigivanje mogu biti simptomi ozbiljnijih stanja, kao što su upalna stanja jednjaka ili čak karcinom jednjaka. Ako se simptomi javljaju učestalo ili su popraćeni dodatnim simptomima, poput gubitka težine, otežanog gutanja ili povraćanja, važno je odmah potražiti liječničku pomoć.

Zaključno, žgaravica i podrigivanje su uobičajeni problemi koji mogu biti neugodni i ometati svakodnevni život. Međutim, s pravim pristupom i promjenama u načinu života, moguće je smanjiti učestalost i intenzitet ovih simptoma. Informiranje o mogućim uzrocima i rješenjima može pomoći svima koji pate od ovih tegoba da se osjećaju bolje i da uživaju u svakodnevnim aktivnostima bez nelagode.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment