1. Početna
  2. Popravci & Uradi sam
  3. Zid od pola opeke radi od?

Zid od pola opeke radi od?

Izgradnja zida na pola cigle može se činiti jednostavnim zadatkom, no postoje mnogi aspekti koje treba uzeti u obzir kako bi se osiguralo da je zid stabilan, funkcionalan i estetski privlačan. Ovaj članak će vas provesti kroz osnovne korake i savjete koji će vam pomoći u izgradnji zida na pola cigle, kao i potencijalne troškove koji su s tim povezani.

Prvo, važno je razumjeti što znači zid na pola cigle. Ova tehnika podrazumijeva da se cigle polažu tako da su postavljene na širinu, a ne na dužinu. Ova metoda je popularna zbog svoje ekonomičnosti i brzine izgradnje. Zidovi na pola cigle koriste se u razne svrhe, od pregrada unutar objekata do vanjskih zidova koji nude određenu razinu izolacije i zaštite.

Prilikom planiranja izgradnje zida, potrebno je odabrati odgovarajuće materijale. Standardne građevinske cigle su najčešće korištene, ali postoje i druge opcije poput betonskih blokova ili termoizolacijskih materijala. Cijena cigli može varirati, ali u prosjeku, trošak za 1000 cigli kreće se oko 400 – 600 eura, ovisno o vrsti i kvaliteti.

Osim cigli, trebat će vam i malter za vezivanje. Malter se obično sastoji od cementa, pijeska i vode, a njegova cijena može iznositi oko 50 – 100 eura po tonu, ovisno o kvaliteti i proizvođaču. Prilikom miješanja maltera, važno je pridržavati se uputa proizvođača kako bi se osigurala optimalna čvrstoća i trajnost.

Kada su materijali odabrani, sljedeći korak je priprema terena. Teren treba biti ravno i čvrsto podlogu na kojoj će zid stajati. Ako je tlo mekano ili neravno, preporučljivo je izvesti dodatne radove kako bi se osigurala stabilnost zida. Temelj je ključan, a njegova izgradnja može dodati dodatne troškove, ovisno o veličini i vrsti tla. Trošak izgradnje temelja obično se kreće između 100 – 300 eura po metru kvadratnom, ovisno o dubini i materijalu koji se koristi.

Nakon što je temelj spreman, možete započeti s polaganjem cigli. Preporučuje se započeti od jednog ugla i raditi prema van. Tijekom polaganja, važno je redovito provjeravati ravnost zida pomoću libele. Također, preporučuje se da se svaka treća ili četvrta cigla pomakne u odnosu na prethodnu kako bi se osigurala dodatna čvrstoća zida. Ova tehnika se naziva ‘staggered joint’ i pomaže u raspodjeli težine zida.

Prilikom polaganja, malter se treba nanositi ravnomjerno između cigli, a višak se uklanja kako bi se zid izgledao uredno. Nakon što je zid završen, preporučuje se da se malter ostavi da se osuši najmanje 24 sata prije nego što se izloži bilo kakvom opterećenju.

Jednom kada je zid izgrađen, postoji nekoliko završnih radova koji se mogu izvesti. To uključuje malterisanje zida, bojenje ili čak postavljanje pločica, ovisno o vašim željama i potrebama. Trošak završnih radova može varirati, ali budite spremni izdvojiti dodatnih 200 – 500 eura, ovisno o vrsti završnog sloja koji odaberete.

U konačnici, izgradnja zida na pola cigle može biti odličan projekt za samostalne radnike, ali je važno biti svjestan svih troškova i rada koji je uključen. Ako ste novi u ovom području, možda bi bilo korisno konzultirati se s iskusnim majstorom ili građevinskim inženjerom kako biste osigurali da vaš zid bude izgrađen na pravilan način. Iako inicijalni troškovi mogu biti visoki, dobro izgrađen zid na pola cigle može trajati dugi niz godina i značajno doprinijeti vrijednosti vaše nekretnine.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment