1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Žutica: što je to, uzroci i liječenje bolesti?

Žutica: što je to, uzroci i liječenje bolesti?

Žutica, poznata i kao ikterus, je medicinski simptom koji se manifestira žutilom kože, sluznica i bjeloočnica uslijed povišene razine bilirubina u krvi. Bilirubin je žuti pigment koji nastaje razgradnjom hemoglobina iz starih crvenih krvnih stanica. U normalnim uvjetima, jetra obrađuje bilirubin i izbacuje ga kroz žuči. Kada dođe do disfunkcije u ovom procesu, bilirubin se nakuplja u tijelu, što rezultira žuticom.

Postoji nekoliko uzroka žutice, koji se obično dijele u tri glavne kategorije: predhepatična, hepatična i posthepatična. Predhepatična žutica najčešće je posljedica povećane razgradnje crvenih krvnih stanica, što može biti uzrokovano hemolitičkim anemijama, infekcijama ili toksičnim supstancama. Hepatična žutica nastaje uslijed oštećenja jetre, što može biti posljedica virusnih hepatitisa, alkohola, lijekova ili autoimunih bolesti. Posthepatična žutica javlja se kada postoji opstrukcija u žučnim putevima, što može biti uzrokovano kamenjem u žuči ili tumorima.

Simptomi žutice uključuju žutilo kože i očiju, tamnu urin, svijetlu stolicu, umor, svrbež i bol u trbuhu. Važno je napomenuti da žutica nije bolest sama po sebi, već simptom koji ukazuje na osnovni problem. Stoga je ključno utvrditi uzrok žutice kako bi se započelo odgovarajuće liječenje.

Dijagnoza žutice obično uključuje fizički pregled, analize krvi za mjerenje razine bilirubina, te dodatne testove poput ultrazvuka, CT-a ili MRI-a kako bi se procijenilo stanje jetre i žučnih puteva. U nekim slučajevima, može biti potrebna i biopsija jetre.

Liječenje žutice ovisi o uzroku. Ako je žutica uzrokovana hemolitičkom anemijom, liječenje može uključivati transfuziju krvi ili terapiju lijekovima. U slučaju virusnog hepatitisa, liječenje može uključivati antivirusne lijekove, dok bi pacijenti s alkoholnim hepatitisom trebali prestati konzumirati alkohol. Ako je uzrok žutice opstrukcija žučnih puteva, kirurški zahvat može biti potreban za uklanjanje prepreke.

Uz pravilan tretman i njegu, mnogi pacijenti s žuticom mogu se oporaviti i povratiti normalnu funkciju jetre. Međutim, važno je naglasiti da neki oblici žutice, poput onih uzrokovanih teškim bolestima jetre, mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija i zahtijevaju dugotrajno praćenje i liječenje.

Prevencija žutice uključuje održavanje zdravog načina života, što uključuje izbjegavanje alkohola, pravilnu prehranu, cijepljenje protiv hepatitisa, te redovite medicinske preglede, posebno za osobe s rizikom od bolesti jetre. Također, važno je educirati se o znakovima i simptomima žutice kako bi se na vrijeme potražila medicinska pomoć.

U zaključku, žutica je ozbiljan simptom koji može ukazivati na razne zdravstvene probleme. Iako se može činiti benignom, uvijek je najbolje konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok i započelo pravovremeno liječenje. S obzirom na to da se uzroci žutice mogu značajno razlikovati, individualizirani pristup liječenju je ključan za uspješan oporavak pacijenta.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment