1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Susam en çok hangi ilde yetişir?

Susam en çok hangi ilde yetişir?

Susam (Sesamum indicum) je biljka koja se uzgaja zbog svojih sjemenki, koje su poznate po svom bogatom okusu i prehrambenoj vrijednosti. Ova biljka potječe iz Afrike i Azije, a danas se uzgaja širom svijeta, uključujući i Hrvatsku. No, gdje se točno u Hrvatskoj susam najviše uzgaja? U ovom članku istražit ćemo idealne uvjete za uzgoj susama, koje regije su najpogodnije za njegovu kultivaciju i koje su prednosti sjemenki susama za ljudsko zdravlje.

U Hrvatskoj, susam se najčešće uzgaja u Dalmaciji, posebno u okolici Splita, kao i u dijelovima Istre i Slavonije. Ove regije nude blagu klimu i dovoljno sunčevih zraka, što su ključni faktori za uspješan uzgoj susama. Susam zahtijeva toplu sezonu i dobro drenirano tlo, a Dalmacija se može pohvaliti upravo takvim uvjetima. Osim toga, obalna područja Hrvatske često imaju duge suhe ljeta, što dodatno pogoduje razvoju ove biljke.

Susam je biljka koja se sadi u proljeće, obično u svibnju, kada su temperature tla dovoljno visoke da potaknu klijanje. Sjemenke se sadi na dubinu od 2 do 3 centimetra, a rastu najviše do visine od jednog metra. Tijekom rasta, važno je osigurati dovoljno vode, ali ne previše, jer suvišna vlaga može uzrokovati propadanje korijena. Kada dođe do zrenja, plodovi se formiraju u mahunama, a kada su potpuno zreli, mahune se otvaraju i sjemenke ispadaju. Ovaj proces je vrlo važan, jer sjemenke moraju biti pravilno ubrane kako bi se očuvala njihova kvaliteta.

Uzgoj susama ima brojne prednosti. Prvo, sjemenke susama su bogate zdravim mastima, proteinima, vlaknima i mineralima kao što su kalcij, magnezij i željezo. Zbog svojih nutritivnih svojstava, susam se često preporučuje u prehrani, osobito za one koji žele povećati unos zdravih masnoća ili poboljšati zdravlje kostiju. Osim toga, sjemenke susama su prirodni izvor antioksidansa, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu.

U kulinarstvu, sjemenke susama koriste se na razne načine. Mogu se pržiti i dodavati salatama, pečenim jelima ili se koriste u pripremi raznih umaka. Također, susam se koristi za izradu tahinija, popularnog namaza koji se koristi u mnogim jelima. U azijskoj kuhinji, susamovo ulje se koristi kao aromatično ulje koje dodaje poseban okus jelima. Ove sjemenke također su popularne u pekarstvu, gdje se koriste za posipanje kruha i peciva.

Osim svojih prehrambenih svojstava, susam ima i brojne zdravstvene koristi. Redovita konzumacija sjemenki susama može pomoći u smanjenju razine kolesterola, poboljšanju zdravlja srca i jačanju imunološkog sustava. Također se smatra da može pomoći u regulaciji šećera u krvi, što ga čini pogodnim za osobe s dijabetesom. Zbog svog visokog sadržaja vlakana, susam može pomoći u probavi i spriječiti zatvor.

U zaključku, susam se najviše uzgaja u Dalmaciji, ali i u drugim dijelovima Hrvatske poput Istre i Slavonije. Ova biljka ne samo da doprinosi raznolikosti poljoprivredne proizvodnje, već i pruža brojne zdravstvene prednosti. S obzirom na sve ove informacije, jasno je da je susam vrijedan dodatak našoj prehrani i da bi ga svakako trebali uključiti u svoj jelovnik.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment