1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Biopsija prostate: Kako se radi?

Biopsija prostate: Kako se radi?

Biopsija prostate je medicinski postupak koji se koristi za uzimanje uzorka tkiva iz prostate kako bi se dijagnosticirali različiti problemi, uključujući rak prostate. Ovaj postupak može biti zastrašujući za mnoge muškarce, stoga je važno razumjeti kako se provodi i što očekivati tijekom procesa.

Prvi korak u biopsiji prostate je konzultacija s liječnikom koji će procijeniti simptome i povijest bolesti pacijenta. Na temelju tih informacija, liječnik može preporučiti biopsiju ako postoje sumnje na abnormalnosti u prostati, kao što su povišeni nivoi PSA (prostata-specifičnog antigena) ili abnormalni nalazi tijekom digitalnog rektalnog pregleda.

Postupak biopsije obično se izvodi ambulantno i ne zahtijeva hospitalizaciju. Prije samog zahvata, pacijent će možda biti zamoljen da prestane uzimati određene lijekove, poput antikoagulansa, kako bi se smanjio rizik od krvarenja. Također, liječnik može preporučiti uzimanje antibiotika kako bi se spriječila infekcija.

Biopsija prostate može se izvesti na nekoliko načina, no najčešće korištena metoda je transrektalna biopsija prostate. Ovaj postupak uključuje umetanje tankog, fleksibilnog instrumenta kroz rektum do prostate. Liječnik koristi ultrazvuk kako bi vizualizirao prostatu i odredio točno mjesto uzimanja uzoraka. Obično se uzima nekoliko uzoraka tkiva iz različitih dijelova prostate kako bi se povećala vjerojatnost otkrivanja abnormalnosti.

Prije nego što liječnik započne s postupkom, pacijent leži na stolu u udobnom položaju. Anestezija se obično primjenjuje lokalno, kako bi se smanjila nelagoda tijekom zahvata. Kada su svi pripremni koraci završeni, liječnik koristi ultrazvučni uređaj za navigaciju i uzima uzorke tkiva. Postupak obično traje samo nekoliko minuta, iako se može činiti duže zbog pripreme i post-proceduralnih savjeta.

Nakon biopsije, pacijent može osjetiti laganu nelagodu, krvarenje ili čak pojavu krvi u urinu ili sjedežnici. Ove su pojave obično normalne i prolaze same od sebe. Važno je pratiti upute liječnika o post-proceduralnoj njezi, uključujući kada se može vratiti normalnim aktivnostima i kada je potrebno vratiti se na kontrolu.

Rezultati biopsije obično su dostupni unutar nekoliko dana do tjedan dana. Liječnik će zakazati pregled kako bi raspravio rezultate s pacijentom. Ako se dijagnosticira rak prostate, liječnik će razgovarati o mogućim opcijama liječenja i daljnjim koracima.

Biopsija prostate je važan alat u dijagnostici i može pomoći u pravovremenom otkrivanju potencijalno ozbiljnih stanja. Razumijevanje postupka i što očekivati može pomoći u smanjenju anksioznosti i straha povezanih s ovim zahvatom.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment