1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kada herpes prestaje biti zarazan?

Kada herpes prestaje biti zarazan?

Herpes je virusna infekcija koja uzrokuje neugodne simptome poput bolnih mjehurića na usnama ili genitalijama. Postoji nekoliko tipova herpes virusa, pri čemu su najčešći herpes simplex virus tip 1 (HSV-1) i tip 2 (HSV-2). Mnogi se ljudi pitaju kada herpes prestaje biti zarazan, a odgovor na to pitanje može varirati ovisno o nekoliko čimbenika.

Prvo, važno je razumjeti da herpes virus ostaje u tijelu nakon prve infekcije. Iako simptomi mogu nestati, virus ostaje uspavan u živčanim stanicama i može se ponovo aktivirati tijekom života. Kada se virus ponovo aktivira, dolazi do izbijanja simptoma, što znači da je osoba ponovno zarazna.

Herpes postaje zarazan u trenutku kada se simptomi počnu pojavljivati. To uključuje osjećaj svrbeža, peckanja ili boli u području gdje će se mjehurići pojaviti. Mjehurići se obično pojavljuju unutar 1 do 2 dana nakon što se pojave prvi simptomi. Osoba je najzaraznija kada su mjehurići prisutni, ali virus se može prenijeti i kada nema vidljivih simptoma, u fazi koju nazivamo asimptomatska virusna aktivnost.

Jednom kada se mjehurići počnu sušiti i razvijaju krastu, zaraznost počinje opadati. Obično se smatra da herpes nije zarazan kada su sve lezije potpuno zacijelile, što može potrajati od nekoliko dana do tjedan dana, ovisno o osobi i težini izbijanja. U prosjeku, herpes može prestati biti zarazan oko 7 do 10 dana nakon što se prvi simptomi pojave, pod uvjetom da nema novih lezija koje se razvijaju.

Osim fizičkih simptoma, postoje i drugi faktori koji mogu utjecati na razdoblje zaraznosti. Na primjer, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom ili one koje imaju česta izbijanja herpesa mogu biti zaraznije i duže vrijeme. Također, stres, bolest ili umor mogu potaknuti izbijanje herpesa, pa je važno voditi brigu o svom zdravlju kako bi se smanjila učestalost izbijanja.

Preventivne mjere su ključne u sprječavanju prijenosa herpesa. Korištenje zaštitnih sredstava tijekom seksualnog odnosa, izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koje imaju aktivne lezije i prakticiranje dobre higijene su svi važni koraci koje treba poduzeti kako bi se smanjila rizik od zaraze. Također, osobe s herpesom trebaju biti svjesne svojih simptoma i pokušati izbjeći bliski kontakt s drugima tijekom izbijanja.

U zaključku, herpes ostaje zarazan od trenutka kada se pojave prvi simptomi, kroz vrijeme kada su prisutni mjehurići, pa sve do trenutka kada se lezije potpuno zacele. Obično, herpes prestaje biti zarazan kada su sve rane zacijelile, što može trajati od nekoliko dana do tjedan dana. Važno je biti svjestan vlastitih simptoma i poduzeti odgovarajuće mjere opreza kako bi se zaštitili sebe i druge od mogućnosti zaraze. Ako imate bilo kakvih pitanja ili sumnji u vezi s herpesom, uvijek je najbolje konzultirati se s medicinskim stručnjakom.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment