1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako se liječi akutni infarkt miokarda?

Kako se liječi akutni infarkt miokarda?

Akutni infarkt miokarda, poznat i kao srčani udar, ozbiljno je stanje koje zahtijeva brzu medicinsku intervenciju. Ovaj članak će objasniti uzroke, simptome, dijagnozu i liječenje akutnog infarkta miokarda, kao i važnost prevencije i rehabilitacije nakon srčanog udara.

Infarkt miokarda nastaje kada se protok krvi do srčanog mišića naglo prekine, obično zbog začepljenja koronarnih arterija. Ovo začepljenje može nastati uslijed nakupljanja masnoća, kolesterola i drugih tvari koje formiraju plak. Kada plak pukne, može doći do stvaranja ugruška koji blokira protok krvi, što uzrokuje oštećenje srčanog mišića.

Simptomi akutnog infarkta miokarda mogu varirati, ali najčešći uključuju intenzivnu bol u prsima koja može zračiti u ruke, vrat, leđa, čeljust ili trbuh. Osobe često opisuju bol kao pritisak ili stezanje. Osim boli, mogu se javiti i drugi simptomi poput znojenja, mučnine, povraćanja, kratkog daha, vrtoglavice ili umora. Važno je prepoznati ove simptome i odmah potražiti medicinsku pomoć, jer brza intervencija može spasiti život.

Postavljanje dijagnoze akutnog infarkta miokarda uključuje nekoliko koraka. Liječnik će provesti fizički pregled i uzeti anamnezu, a zatim će možda zatražiti elektrokardiogram (EKG) koji može pokazati abnormalnosti u srčanoj aktivnosti. Također se mogu provesti krvni testovi kako bi se provjerilo prisustvo određenih enzima koji se oslobađaju u krvotok kada dođe do oštećenja srčanog mišića. Ako se dijagnoza potvrdi, hitna medicinska skrb bit će neophodna.

Liječenje akutnog infarkta miokarda obično započinje hitnom medicinskom intervencijom. Cilj liječenja je ponovno uspostaviti protok krvi do srčanog mišića što je brže moguće. Ovo se može postići primjenom lijekova koji razgrađuju ugruške, poznatih kao trombolitici, ili putem procedura poput angioplastike i stentiranja. Angioplastika uključuje umetanje tanke cijevi (katetera) u arteriju koja je začepljena i proširenje pomoću balona kako bi se otvorila. Ponekad se postavlja i stent, mali metalni uređaj koji pomaže održavanju arterije otvorenom.

Osim hitnog liječenja, nakon infarkta važna je i rehabilitacija. Kardiološka rehabilitacija uključuje program vježbanja, savjete o prehrani i podršku u prestanku pušenja. Ovi programi pomažu pacijentima da se oporave i smanje rizik od ponovnog infarkta. Također je važno redovito posjećivati liječnika i pratiti svoje srčano zdravlje.

Prevencija akutnog infarkta miokarda uključuje promjene u načinu života. Zdrav način prehrane, redovita tjelesna aktivnost, prestanak pušenja i kontrola stresa mogu značajno smanjiti rizik. Osobe s predispozicijama za bolesti srca, poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka ili povišenog kolesterola, trebaju blisko surađivati sa svojim liječnicima kako bi kontrolirali ove čimbenike.

U konačnici, akutni infarkt miokarda je ozbiljno stanje koje može imati fatalne posljedice, no pravovremena dijagnoza i liječenje mogu spasiti život. Edukacija o simptomima, pravilna prehrana i aktivan način života ključni su za prevenciju ovog stanja. Svaki pojedinac trebao bi biti svjestan vlastitog zdravlja srca i redovito se konzultirati s liječnikom kako bi se osiguralo pravovremeno djelovanje u slučaju sumnje na srčani udar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment