Žuljevi na nozi su česta pojava, osobito kod onih koji provode duže vrijeme na nogama ili nose neudobnu obuću. Ovi mali, bolni mjehurići nastaju kada koža trpi trenje ili pritisak, a najčešće se javljaju na petama, prstima ili dnu stopala. Iako se žuljevi obično mogu liječiti kod kuće, važno je znati kako ih pravilno tretirati kako bi se spriječile komplikacije.
Prvo i osnovno pravilo u liječenju žuljeva je da ih ne dirate previše. Ako žulj nije previše bolan i nije se otvorio, najbolje je ostaviti ga na miru. Vaša koža će se prirodno zaliječiti. Međutim, ako je žulj veći ili uzrokuje značajnu nelagodu, možete ga pažljivo probušiti sterilnom iglom. Prije nego što to učinite, obavezno operite ruke i područje oko žulja sapunom i vodom kako biste smanjili rizik od infekcije.
Nakon što ste probušili žulj, nježno pritisnite kako biste ispustili tekućinu, ali ostavite kožicu koja prekriva žulj na mjestu, jer ona štiti ranu ispod. Zatim, područje treba očistiti antiseptikom i prekriti sterilnom gazom ili flasterom. Važno je da flaster bude dovoljno prozračan kako bi koža mogla disati, ali i dovoljno zaštititi od daljnjeg trenja ili pritiska.
Osim toga, možete koristiti i kreme ili gelove koji sadrže sastojke kao što su aloe vera ili vitamin E, koji mogu pomoći u ubrzavanju procesa ozdravljenja. Ove tvari imaju umirujuća svojstva i pomažu u obnovi kože. Također, izbjegavajte nošenje neudobne obuće dok se žulj ne zacijeli, jer bi to moglo pogoršati stanje ili čak izazvati nove žuljeve.
Kada se žulj zacijeli, moguće je da će se na tom mjestu stvoriti suha koža. U tom slučaju, hidratantne kreme ili ulja mogu pomoći u vraćanju elastičnosti kože i smanjenju nelagode. Održavanje stopala suhim i čistim također je ključno, jer vlažna okolina može potaknuti razvoj bakterija i gljivica.
Prevencija je, naravno, najbolji način borbe protiv žuljeva. Odabir kvalitetne i udobne obuće koja odgovara vašem obliku stopala može značajno smanjiti rizik od nastanka žuljeva. Također, razmislite o korištenju silikonskih jastučića ili zaštitnih flastera na mjestima gdje ste skloni žuljevima, osobito ako planirate duže hodati ili stajati.
U slučaju da se žuljevi često pojavljuju ili ne zacjeljuju pravilno, najbolje je konzultirati se s liječnikom ili dermatologom. Oni mogu pružiti dodatne savjete i, ako je potrebno, preporučiti odgovarajući tretman.