1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako prehrana utječe na onkološke bolesnike?

Kako prehrana utječe na onkološke bolesnike?

Prehrana igra ključnu ulogu u životima onkoloških bolesnika. Tijekom liječenja, kao što su kemoterapija i zračenje, tijelo prolazi kroz mnoge promjene koje utječu na apetit, probavu i opće zdravstveno stanje. Važno je razumjeti kako prehrana može pomoći u održavanju snage i poboljšanju kvalitete života ovih pacijenata.

Onkološki bolesnici često se suočavaju s izazovima kao što su mučnina, gubitak apetita i promjene u okusu. Zbog tih problema, mnogi bolesnici jedu manje nego što bi trebali, što može dovesti do gubitka težine i slabosti. Stoga je važno osigurati da prehrana bude hranjiva, raznolika i privlačna.

Jedan od ključnih aspekata prehrane onkoloških bolesnika je unos proteina. Proteini su bitni za obnovu stanica i tkiva, osobito nakon kemoterapije koja može oštetiti zdrave stanice. Hrana bogata proteinima uključuje meso, ribu, jaja, mliječne proizvode, orašaste plodove i mahunarke. Osim toga, unos proteina može pomoći u održavanju mišićne mase, što je važno za oporavak.

Uz to, voće i povrće trebaju činiti važan dio prehrane. Bogati su antioksidansima, vitaminima i mineralima koji jačaju imunološki sustav i pomažu tijelu da se bori protiv bolesti. Preporučuje se konzumiranje raznolikog voća i povrća, kako bi se osigurala široka paleta hranjivih tvari. Na primjer, bobičasto voće, naranče, brokula i špinat su odlični izbori.

Osim makronutrijenata, mikronutrijenti poput vitamina D, vitamina C i cinka također su važni za onkološke bolesnike. Vitamin D može poboljšati imunološki odgovor, dok vitamin C može pomoći u smanjenju umora i jačanju imunološkog sustava. Cink je esencijalan za zacjeljivanje rana i održavanje zdravlja kože, što je posebno važno za pacijente koji su prošli kroz operativne zahvate.

Hidratacija je još jedan ključni faktor. Tijekom liječenja, bolesnici često gube tekućinu zbog mučnine ili proljeva. Stoga je važno piti dovoljno tekućine, kao što su voda, čajevi ili juhe. Dobra hidratacija može pomoći u smanjenju umora i poboljšanju općeg zdravstvenog stanja.

Osim fizičke prehrane, važno je uzeti u obzir i emocionalne aspekte prehrane. Mnogi onkološki bolesnici osjećaju stres i anksioznost, što može dodatno smanjiti apetit. Stoga je važno stvoriti ugodno okruženje za obrok. Uključivanje obitelji i prijatelja u zajedničke obroke može pomoći u stvaranju pozitivnog iskustva vezanog uz prehranu.

Preporuča se i konzultacija s nutricionistom koji ima iskustva u radu s onkološkim bolesnicima. Nutricionist može pomoći u izradi personaliziranog plana prehrane koji će zadovoljiti specifične potrebe pacijenta, uzimajući u obzir vrstu raka, liječenje i osobne preferencije.

Važno je naglasiti da prehrana ne može izliječiti rak, ali može značajno poboljšati kvalitetu života i podržati tijelo tijekom liječenja. Pravilna prehrana može pomoći u smanjenju nuspojava liječenja i omogućiti pacijentima da se osjećaju bolje i jače.

U zaključku, prehrana onkoloških bolesnika zahtijeva pažnju i prilagodbu. Kroz pravilno planiranje i podršku, moguće je poboljšati prehrambene navike i time doprinijeti boljem oporavku i kvaliteti života. Stoga je ključno osigurati da onkološki bolesnici imaju pristup hranjivoj i raznovrsnoj prehrani koja će im pomoći u borbi protiv bolesti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment