1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako prepoznati i liječiti ječmenac u oku?

Kako prepoznati i liječiti ječmenac u oku?

Ječmenac, medicinski poznat kao hordeolum, je bolna upala koja se javlja na rubu kapka, najčešće uzrokovana infekcijom žlijezda lojnica. Ova neugodna pojava može utjecati na bilo koga, neovisno o dobi ili spolu, i često se javlja kao rezultat loše higijene ili prekomjernog stresa na očima. U ovom članku ćemo istražiti simptome, uzroke, te mogućnosti liječenja ječmenca, kako bismo vam pomogli da se što brže oporavite.

Simptomi ječmenca obično počinju pojavom crvenila i otečenosti na rubu kapka. Osoba može osjetiti bol, svrbež ili peckanje u zahvaćenom području. U nekim slučajevima, može doći do pojave gnoja ili žutog prištića na kapku, što može izazvati dodatnu nelagodu. Ako primijetite ove simptome, važno je ne pokušavati istisnuti ječmenac, jer to može dodatno pogoršati stanje i dovesti do širenja infekcije.

Uzroci ječmenca su različiti, ali najčešće se javljaju zbog začepljenja žlijezda lojnica ili bakterijske infekcije. Loša higijena, upotreba nečiste kozmetike ili nošenje kontaktnih leća može povećati rizik od pojave ječmenca. Također, osobe koje pate od kroničnih bolesti, poput dijabetesa, mogu biti podložnije ovom stanju.

Što se tiče liječenja, važno je napomenuti da je većina ječmenaca benigna i obično se povlači sama od sebe unutar nekoliko dana do tjedan dana. Međutim, postoje određeni koraci koje možete poduzeti kako biste olakšali simptome. Primjena toplih obloga na zahvaćeno oko može pomoći u smanjenju otečenosti i bolova. Topli oblozi potiču cirkulaciju krvi u tom području, što može ubrzati proces ozdravljenja. Možete koristiti čistu krpu namočenu u toplu vodu, stavljajući je na oko nekoliko puta dnevno, po 10-15 minuta.

Ako se simptomi ne povuku nakon nekoliko dana, ili ako se stanje pogorša, preporučuje se posjetiti liječnika. U nekim slučajevima, liječnik može propisati antibiotike u obliku kapi ili masti kako bi se smanjila infekcija. U rijetkim slučajevima, može biti potrebno kirurško otvaranje ječmenca kako bi se ispustio gnoj i olakšalo zacjeljivanje.

Prevencija je također važna. Redovito pranje ruku i izbjegavanje dodirivanja lica i očiju mogu značajno smanjiti rizik od infekcija. Također, izbjegavanje dijeljenja ručnika ili šminke s drugima može pomoći u sprječavanju širenja bakterija. Ako nosite kontaktne leće, pobrinite se da ih pravilno čistite i skladištite.

U zaključku, ječmenac u oku može biti bolna i neugodno stanje, no uz pravilan pristup liječenju i prevenciji, moguće je brzo i učinkovito se oporaviti. Uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom ako niste sigurni u najbolji način liječenja ili ako se simptomi pogoršavaju.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment